ציונים

מגיל אפס שמים אותנו במערכת ציונים והשוואות. מלמדים אותנו כי הכל ניתן ורצוי להשוות. אלו הם הרגלים החודרים עמוק, ומכוונים אותנו להיות תלויֵי מטרה, תלויים בתוצאה. אך האמת היא כי רק במקום הגשמי ניתן להשוות: מי גבוה יותר, מי צולל יותר זמן מתחת למים, ומי קיבל ציון גבוה בבחינה (גם זה גשמי). במקום הרוחני אין לנו אפשרות להשוות. אלא שאנו סיגלנו הרגל לשים רף בכל מצב. הרף הוא כבר לא מטעם מורה או מפקד, אנו ממשיכים לקיים אותו, להציב. מה שמעיד על קיום הרף הוא תחושה של לחץ, חשש מעשייה, פחד מהתמודדות (שאנו ממציאים!). הרף יוצר בתוכנו מצב של ציפייה הגורר עימו אכזבה, הרף מטשטש את יכולותינו ללמוד מטעויות, כי הוא אינו מלמד איך, הוא בעיקר מדווח לנו על מה שלא קיבלנו, לא הישגנו, לא הבנו.
בלימוד, קורה שעולה שיפוט לעיתים על פתלתלות החומר, על סירבול הניסוח, וגם על עצמי: כאילו אני מסורבל ואטום אל מול תדר נשגב ממני.
ואז נדרשת אחריות, לקיחת אחריות פרושה "אני חייב בטרחה". מקום של התפתחות מחייב אחריות, מקום של לקיחת אחריות זקוק לבגרות, ואין בגרות מושגת אלא מתוך לימוד. שלושת המושגים האלה אינן פעולות כי אם מצב של הוויה. לקיחת אחריות = להפנים את השיעור. מהותנו כיצורים אנושיים היא לבחור. כאשר הבחירה מדויקת הלימוד יהיה מהבנה, אם אין דיוק, הלימוד יהיה מייסורים. לקיחת אחריות מלאה כוללת מחשבה, דיבור, מעשה.
מהו החסד שבלימוד? אם אתה עושה מלאכה מדויקת, אז תבוא הבנה. הבנה באה רק מהתנסות חווייתית, ולכן מה שלא חווית אינו נחשב, אינו מזמן לימוד. אם חווית במלאכה הנ"ל כובד וסירבול, זהו לימוד חווייתי. האם אתה מרגיש איך הכובד נבנה אצלך, איך אתה חווה ייסורים בגלל שיפוט? מקור הייסורים הוא אותו רף שנזכר למעלה. אם תוותר על הרף לא תחוש החמצה או כבדות אל מול החומר, אלא תוכל להתקיים ללא כל סבל בתחום שאנו קוראים לו "מבין שאינו מבין" : זהו מצב בו אין כל רף מלחיץ. אין אחיזה בהבנה נכספת או במטרה שחייבים להשיג היום. יש קבלה של מצב לא מוכר, של חומר לא מובן, וניתן להרגיש שמחה וקלות במצב כזה, אם אתה מוותר על הרף.
איך מוותרים על הרף? הרי זה כל כך מובנה בתוכנו.
איך יודעים אם הספק מיותר או הוא ספק בבדיקה? ספק שבבדיקה זהו ספק שמנסה למצוא, זהו אינו ספק שעוצר אותך.
כאשר אתה בודק במחשבה, בדיבור ועושה, יש זרימה, אין עצירה, אין ספק, יש שמחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *