נשמת ישראל

ממרחק אלפי שנים ניתנים חיבורים דרך נשמת ישראל. נצח ישראל לא ישקר, כך נאמר.
נצח. מקום שאינו גשמי. מקום החוצה את רצף הדורות ומאפשר לכל לומד להתחבר למהות של העם הזה. הגבורה הראשונה הגשמית הייתה כיבוש כנען בסערה. עם ישראל חדש, צעיר, רענן. הדור החדש. נמצא בערבות מואב, לומד ממשה את משנתו ועם יהושע עולה על הארץ. גבורה. ניצחון, ניקיון. מחלקים את הארץ בגורל על פי גודל השבטים. נחלה לדורות. נחלה חוזרת ביובל לבעליה. התחדשות, נצח. לאורך הדורות יש כרסום בתדר הזה ומדי פעם גבורה חדשה. גבורת השופטים, גבורת המלכים, גבורת הנביאים. לא שהיה קל, אך הרוח הזו היא נצחית ומדי דור היא פה. אין לבלבל אותה עם ניצחונות גשמיים. מקום עמוק, מקום של שורש, מקום אותו אנחנו מזינים מרוח טובה ושואבים כוח להמשך הדרך. האם נדייק? האם נוריש לדור הבא דיוק? בחיבור לנצח ניתן להבין ולהרגיש את המשימה האדירה של רצף הדורות והנחלת תדר הגבורה לדור הבא. ויש גבורה בעם, יש הרבה גבורה בעם. ולפעמים קשה לראות. כאשר קידוש הטומאה הופך לאופנה קשה לראות, אבל יש גבורה. גבורה אמיתית היא תדר שאדם הולך לפיו בדרכו, לא כשהוא שופט אחרים. יש גבורה רוחנית ויש גבורה גשמית ושתיהן נמצאות. כאשר אנשים מוסרים את נפשם על קידוש השם בהגנת הארץ זו גבורה. כשאנשים לא מוותרים לטומאה ולשחיתות זוהי גבורה וזה יחבר אותנו לנצח.
מקום פנימי חיבור למהות. מקום השואף להתקדשות, לקדושה. חיבור לנשמת ישראל. מקום בו מקיים הלומד את הבנתו לעשייה. איך ייתן לעצמו? איך יייתן לביתו? איך ייתן לקרובים ולרחוקים? תחילה הכנה, ישאל הלומד האם באמת מרגיש שהגיע זמנו לעשייה, לחיבור.
הן בהיבט האישי והן בחיבור לעם. וכשהגיע הזמן יחשוב, יחשוב מה רוצה ויכול לעשות.
לא ייפול באשליה של עשייה שלא כמדרגתו, לא ייפול באשליה כי לא יכול לעשות מאומה אלא ייצור הפרדה בין המדויק לנפשו, לרצונו, לחיבורו, לשבועתו. ובעשייתו יבדוק תוך כדי צפייה על עשייתו אם מרגיש פנימה את החיבור לקדושה. אחר כך יסביר, יבהיר לסובבים כי מתרחש פה דיוק שהם שותפים לו ויכולים להתחבר גם. ייתן בנתינה נקייה מן התדר הטוב שזוכה לו גם לאחרים כמידתם בהכרתם. בכך ייצור עשייה חדשה. לא רק עשייה פנימה לניקיונו אלא משלב תיקון פנימי עם נתינה על נקי לזולת ונמצא כמורה ומסביר את הטוב המתרחש מטוב ליבו, מתחושת הקדושה, מרצון מהותי לעשייתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *