כלים הכרתיים

מהם כלים? מהי הבנה?
איך עונים על שאלות כאלו. יש פה דיוק. על-מנת להבין מילה מהותית, דבר ראשון אני שם את השכל הצידה, (הוא ייתן תשובה של פשט). אני עומד נוכח מול המילה ומרגיש אותה. מפעיל רובד עמוק רגשי הכרתי ומנסה להבין מה עומד מאחוריה. מה זה מרגיש?
ברובד הראשון – הבנה מרגש כתהליך, יש גם הבנה יישומית ויש כלי, זה מזכיר קיבולת. הבנה וכלי אלו תדרים סמוכים. אני עומד נוכח מולם ונותן להם להסביר עצמם בשבילי. אני בהמתנה. אני מבין שכלי הוא יכולת הכלה של משהו וגם מכשיר הפועל פעולתו. הבנה יישומית, כלומר, כלי והבנה הם תהליך וכשאני מול המקום הזה, אני נוגע בהבנה שמתפתחת, כלי הוא הבנה, הוא תהליך של הפנמה, הוא מהות שיש בה קיבול להכיל הבנה, שמאפשרת להפעיל ולפעול דרך ההבנה.
ועכשיו אני אוכל להגיע ליישום ותוצאה. מתחת יש מהות. כלי רוחני הוא תדר פנימי של מהות, שמכיל ופועל ומביא להבנה פעילה.
ועכשיו יש חלקיות ויחסיות. יש לי כלי שהוא בבחינת משקיף ומשתקף של מדרגתי. כלי זה הוא המפתח שלי ומכיוון שאני בכלים ביחסי ובחלקיות, יכול אני להתמקד בטרחה ואינני נכשל בתוצאות.
לעומסים קטנים מספיקים כלים קטנים – מתחילים. לעומסים בינוניים, אני זקוק לכלים מפותחים, הנשענים על הבנות פעילות, לעומסים קשים, בעלי תדר קשה, אני חייב בתיחום נוסף לפני שאוכל להתקרב עם כלים.
מהם כלים גדולים?
כשענינו מהם כלים, מה שהופך כלים לכלים גדולים, הוא מידת השימוש בהם ולכן בהתחלה, בחלקי מבוא והכנה, לא מצפים מהלומד שיעשה שימוש נרחב, אבל ברגע שלוקחים כלים ממקום עמוק, מפעילים אותם ופועלים דרכם, הם גדלים. הם אינם סטטיים הם מתרחבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *