התנהלות שקולה

החלטה שקולה נעשית מתוך הבנת הלב, התחברות לפנימיות העמוקה איננה מתקיימת מתוך המחשבה. הפנימיות העמוקה המחוברת למימד האמוני, נשענת על מקום עוצמתי שהינו חזק גם מן המציאות הנשקפת לעינינו. הלימוד דורש מאתנו מפגש של מהות מול המציאות החיצונית בשגרת היום יום וזה מעלה קושי. התסכול שבאי-הגעה למדרגה רוחנית שאני רוצה להיות בה, שהוא הביטוי לפער שבין המדרגה האישית לבין המדרגה הרוחנית האשלייתית אשר משדה הדמיון, מוליד עומס המצר את הנפש, חוסם זרימה וגורם לירידה בחיות הזורמת בפנימיות שלנו. עומס זה עלול להתחיל שרשרת הפרות, שבה ישנו כעס על התסכול, ייאוש מהכעס וכן הלאה. על מנת לחזק מקום פנימי ממהותו הטובה, כנגד העומס המתפרץ, יתחם הלומד את העומס, יאפשר לעצמו לצפות על העומס דרך מחיצה המתחמת אותו, כאשר הוא, הצופה, נמצא מחוץ לעומס.
עצם הצפייה הינה דיוק הכרתי המחזק במערכת את האפשרות לצפות בעומס ולא להתערבב איתו ולא לתת לו להשתלט. ככל שהלומד מתאמן בעשייה הכרתית זו, מתחזקת אצלו יכולת התיחום, מתחזקת אצלו האמונה שאפשר לתחם עומס. התחזקות זו פותחת מרחב אפשרויות חדש. מרחב בו דיוקו של הלומד אינו מותנה במתרחש החיצוני, בפער שבין המציאות לבין התמונה האשלייתית שישנה לנו במחשבה, הבאה מרצון קטן של הילד, הדורש מהמציאות להתנהג כרצונו ומופתע מחדש מול המתרחש החיצוני.
לדיוקו יקבל הלומד על עצמו לקבל את המתרחש החיצוני כמות שהוא, מבלי להיאבק, יצפה בקושי מולו ויחפש את שיעורו, יחפש – ימצא. ואז יוכל מהבנתו הטובה, לדייק ולו במעט יותר מאשר קודם.
דיוק נושא דיוק הוא דיוק, ומכאן התפתחות. מתוך קבלת עצמי כמפר. וכאשר החלק בתיחומו יוכל בפעם הראשונה להיות בהסכמת הלב לרשום. ואין רישום אלא רישום בנפש. הכתיבה עוזרת ורישום בנפש אינו משחק ילדים וראוי לו ללומד שיעמוד נוכח אל מול החסימה ובישרות לב יצפה בה יתחמה ויעשה את תיקונה ביחסי, בעשייה ברורה ומתוחמת לזמנה.
ממקום זה יכול הלומד להתחיל להתחזק להביא להכרתו דיוק. מתחיל ויוצר מקום חדש בפנימיותו בו יפגוש פנים אל פנים חסימה ישנה וגם אם לא יכול לפרוץ אותה יכירה ויקבל את מקומו על הפרתו. לאחר זמן מתוך הבנה יישומית המשתפרת עם הזמן מתוך המבנה של הבנה-ישום-תוצאה, יוכל להתחבר להבנתו המתקיימת ולפרוץ חסימתו.
העומס מזמין אותנו לפתור בעיות ושם הנפילה שלנו, העומס יוצר בעיה ואנחנו מתוך הרגל מזיק רצים לפתור את הבעיה, בעצם ההתעסקות עם פתרון הבעיה אנחנו מחטטים בעומס ומשם יונק העומס את אנרגית החיים שלנו ומרוקן אותנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *